Klasy 6a i 6c pod okiem polonistki p. Iwony Szkopiak wkroczyły na wyższy poziom uczenia się na języku polskim. Realizowały innowację „Myślący uczeń w myślącej klasie”. Podczas niektórych zajęć uczniowie pracowali metodą Myślącej Klasy.
Brzmi poważnie? Spokojnie, to działanie, które zmienia klasy w laboratoria myśli i pomysłów.
Co to właściwie jest metoda Myślącej Klasy? To połączenie kreatywnego i krytycznego myślenia, działania oraz analizy problemów podczas pracy zespołowej.
Na jednej z lekcji języka polskiego Myśląca Klasa tropiła Wojskiego! Uczniowie zajmowali się muzyką graną na rogu bawolim.
Jak? Otóż przenieśli się do świata „Pana Tadeusza” i niemal usłyszeli dźwięki rogu Wojskiego. Dzięki metodzie Myślącej Klasy uczniowie mieli okazję zgłębić tajemnicę gry Wojskiego i odkryć, dlaczego to polowanie było tak epickie.
Wyobraźnią odkrywali, jak brzmią poszczególne dźwięki: echo w lesie, odgłosy psów, niedźwiedzia. Następnie zastanawiali się, jak słowami oddać dźwięki gry Wojskiego.
Innym wyzwaniem była sztuka argumentacji!
Uczniowie analizowali wypowiedzi argumentacyjne, poznawali rodzaje argumentów, uczyli się odróżniać argumenty od przykładów. Tworzyli zasady dyskusji i udowadniali słuszność swojego stanowiska. Opanowali umiejętność argumentowania postawionej tezy.
Na lekcjach, podczas których tematem przewodnim była analiza biblijnych przypowieści, pojawili się „bohaterowie na czasie”. Uczniowie tworzyli opowiadania, w których bohaterowie trafili do współczesnego świata albo sami przenieśli się do świata przedstawionego w biblijnych przypowieściach. Okazało się, że wyobraźnia wyzwalała wielkie pokłady kreatywności, a dzięki temu powstały naprawdę ciekawe teksty.
Dlaczego ta metoda działa?
Metoda Myślącej Klasy to nauka, podczas której uczniowie współpracują, myślą krytycznie i… są kreatywni.
#MyślącaKlasa#EdukacjaZPomysłem