Już prawie 18.00, a tu robota wre... Samorząd znowu w akcji... 150 małych pączusiów już jest😻 #LaboratoriumPrzyszłości
150 małych pączków
Projekt edukacyjny OJczysty
- 5
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego, to doskonała okazja, by rozwijać i pielęgnować nasz język ojczysty, dbać o jego poprawność i bogactwo.
Uczniowie klas 5a, 5c i 7a na lekcjach języka polskiego mieli okazję zmierzyć się z zawiłościami naszego języka i wziąć udział w projekcie edukacyjnym OJczysty. Były łamańce językowe, z którymi zmierzyli się uczniowie klas 5- tych. Dla klasy 7a, i klas 5-tych pani Anna Parczewska przygotowała zagadki i zadania z trudnościami językowymi. Pojawiła się też pralnia ortograficzna, a o zawrót głowy przyprawiały wszystkich frazeologizmy, które nie zawsze były łatwe do rozszyfrowania. To były lekcje pełne humoru i zabawy.
Wszyscy na pewno bardzo dobrze się bawili!!!
"Jak dbać o zdrowie psychiczne" warsztaty dla uczniów
- 6
Dzisiejsze warsztaty profilaktyczne w szkolnej świetlicy były prawdziwą lekcją życia dla uczniów. W ramach spotkania z psychologiem i pedagogiem, dzieci zgłębiały temat przeciwdziałania depresji. Rozmowa zaczęła się od wprowadzenia w zagadnienie depresji, co pomogło uczniom lepiej zrozumieć tę trudną tematykę. Następnie wspólnie przeczytano książkę pt. "Marcysia czuje za dużo," która ukazała, jak ważne są wszystkie emocje, które przeżywamy na co dzień.
Okazją do tego spotkania był Światowy Dzień Walki z Depresją, który przypadał na niedzielę, 23lutego. Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat dbania o zdrowie psychiczne. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zaangażowanie uczniów oraz otwartość do rozmowy na tak ważne tematy świadczyły o wartości tego wydarzenia. Warsztaty te były doskonałą okazją do zwiększenia świadomości na temat zdrowia psychicznego i nauczenia się, jak dbać o siebie na co dzień.
I.Goździk, A.Rucińska- Niesyn
Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców,
W środę, 26 lutego 2025 roku, na hali sportowej przy ul. Artylerzystów odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców, które rozgrywane są w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej pod patronatem Szkolnego Związku Sportowego. Zawody otworzyła pani wicedyrektor Renata Dziurzyńska, a impreza zgromadziła rekordową liczbę drużyn – 7 zespołów, w tym 4 drużyny chłopców i 3 drużyny dziewcząt.
Mecze były rozgrywane na dwóch boiskach, w systemie "każdy z każdym" do dwóch wygranych setów. Atmosfera na hali była pełna emocji, a zacięta walka nie przeszkodziła uczestnikom w cieszeniu się przyjaznym duchem sportowej rywalizacji.
W sumie odbyło się 9 spotkań, w których udział wzięło ok. 80 uczestników. Gospodarze – drużyny z Barcińskiej Dwójki – nie pozostawili złudzeń konkurencji, dominując w obu kategoriach. Zwycięzcy turnieju będą mieli zaszczyt reprezentować Gminę Barcin na Mistrzostwach Powiatu, które odbędą się w przyszłą środę, 5 marca, w Janowcu Wlkp.
Gratulujemy wszystkim drużynom wspaniałej gry i życzymy powodzenia Barcińskiej Dwójce na kolejnych zawodach!
Składy zwycięskiej drużyny:
Dziewczyny: Zuzanna Kwaśniewska 8 c, 2. Vanessa Fidala 8 c, Milena Grobelna 8 c, Victoria Jedruszko 8 b, Maria Korgul 8 c, Marta Kotlarek 8 c, Olga Prusak 8 c, Julia Ratajczak 8 c, Nikola Sendłak 8 a, Martyna Rożek 8 a, Klaudia Ostrowska 8 a.
Chłopcy: Sowiński Jakub 7 d, .Diupero Bartosz – 8 a, Wróbel Kajetan - 8 b, Golusiński Wojciech - 8 b, Wardęcki Szymon - 8 b, Radzikowksi Seweryn 8 c,
Wyniki:
Rywalizacja dziewcząt:
SP 2 Barcin – SP 1 Barcin 2:0 (25:9), (25:9)
SP 1 Barcin – SP Mamlicz 1:2 (25:17),(12:25).(13:15)
SP 2 Barcin – SP Mamlicz 2:0 (25:18),(25:8)
Rywalizacja chłopców:
SP 1 Barcin – SP Piechcin 0:2 (15-25).(11-25)
SP 2 Barcin – SP Mamlicz 2:0 (25:12),(25:8)
SP 2 Barcin – SP Piechcin 2:0 (25:21),(25:20)
SP 1 Barcin – SP Mamlicz 2:0 (25:23),(25:14)
SP 2 Barcin – SP 1 Barcin 2:0 (25:17),(25:17)
SP Piechcin – SP Mamlicz 2:1 (17:25),(25:13),(15:11)
Jest moc
Muzykoterapia
- 7
Muzykoterapia w drugim semestrze jest prowadzona przez Panią Natalię Baranowską. Skupiamy się na relaksacji wg Wintreberta.
Metoda nie posługuje się sugestią i nie wymaga umysłowego skupienia. Dzięki temu jest szczególnie przydatna w pracy z dziećmi o słabej koncentracji, nadpobudliwymi bądź nerwicowymi. Ćwiczenia opierają się na krążeniach, obrotach i balansowaniu ciałem.
Podczas zajęć wykorzystujemy:
– zabawy ruchowe oraz taniec,
– ilustrowanie tekstu piosenek za pomocą gestów naśladowczych,
– ćwiczenia słuchowe, podczas których dzieci rozpoznają i naśladują dźwięki,
-instrumenty, które są ulubionym narzędziem dla uczniów.
Przed nami jeszcze dużo zaplanowanych spotkń. Dziś zapraszamy na kilka zdjęć.
Szkolny Konkurs Recytatorski "Ocalić od zapomnienia - Gwara Pałucka"
- 70
Znamy laureatów eliminacji szkolnych do Powiatowego Konkursu Gwary Pałuckiej „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA GWARA PAŁUCKA”!
W poniedziałek 24 lutego 2025 roku w budynku przy ul. Artylerzystów, odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Gwary Pałuckiej „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – GWARA PAŁUCKA”. Udział wzięło 18 uczniów w kategorii klas I - III i 10 uczniów w kategorii klas IV – VIII. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysoką umiejętnością posługiwania się gwarą pałucką oraz ogromnym talentem artystycznym. Serdecznie gratulujemy! Jury przy ocenie brało pod uwagę: prawidłowe posługiwanie się gwarą pałucką, znajomość tekstu, intonację, oryginalność interpretacji i ogólne wrażenie artystyczne. W komisji oceniającej młodszych uczniów zasiadały: pani wicedyrektor Renata Dziurzyńska, p. Halina Pietrzak oraz p. Iwona Szkopiak, zaś starszych oceniały: pani dyrektor Marzena Wolska, pani wicedyrektor Renata Dziurzyńska oraz p. Iwona Goździk. Laureatami konkursu w kategorii klas I- III zostali: Antonina Wilińska kl.1 b, Zofia Lewicka kl.3 a, Patryk Światowy kl.3 c. Natomiast laureaci w kategorii klas IV – VIII to: Laura Kawka kl. 4 c, Mateusz Kaniuka kl. 5 b oraz Katarzyna Klóskowska kl. 6 a. Wyłonieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę podczas XVII Konkursu Gwary Pałuckiej "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - GWARA PAŁUCKA" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Trzymamy kciuki za naszych laureatów i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorzy
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 21
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie podejmowali różne aktywności związane z kształtowaniem świadomości językowej i popularyzacją wiedzy na temat języka ojczystego.
Tegoroczni maturzyści z Liceum Ogólnokształcące w Barcinie oraz ósmoklasiści ( kl. 8a) wzięli udział w quizie językowym "Potyczki z polszczyzną" przygotowanym w formie gry Kahoot. Podobny quiz bez problemu rozwiązali uczniowie z Ukrainy, szkolna grupa PaTport oraz piątoklasiści ( kl. 5b).
Uczniowie klasy 4c podsumowali dziś wszystkie aktywności, tworząc zakładki do książek z trudnym słówkiem. Uznali, że to doskonały sposób, by zapamiętać, że do nauczycielki zwracamy się "proszę pani", a panią prosić można do tablicy .
Warto dodać, że nasze działania wiązały się z ogólnopolskimi akcjami po patronatem Rady Jezyka Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Prezydenta RP, a podczas zajęć wykorzystano scenariusz lekcji Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego działającego przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
M. Korgul
Dzień kota
- 8
W poniedziałek 17 lutego uczniowie klas I-III świętowali Dzień kota. W klasach odbywały się rozmowy o pupilach i ich najciekawszych przygodach. Omawiane były rasy, przyzwyczajenia i ciekawostki z życia kotów. Rozwiązywane łamigłówki, krzyżówki i rebusy związane z kocim życiem oraz wykonane prace plastyczne z wizerunkiem kota.
III Gminny Turniej Matematyczno-Sportowy,
- 63
W środę 19 lutego 2025r. w naszej szkole odbył się III Gminny Turniej Matematyczno-Sportowy, w którym brały udział reprezentacje czterech szkół: ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu, Piechcinie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Barcinie. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności zarówno w konkurencjach sportowych, jak i matematycznych. Rywalizacja była pełna emocji, a uczestnicy musieli wykazać się zręcznością, szybkością oraz logicznym myśleniem.
Podczas turnieju dzieci rozwiązywały różnorodne łamigłówki matematyczne oraz zadania wymagające sprytu i kreatywności. W konkurencjach sportowych nie zabrakło biegów, skoków oraz zadań wymagających współpracy drużynowej. Uczniowie bawili się doskonale, łącząc naukę z aktywnością fizyczną.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali drobne nagrody, które były miłym podsumowaniem ich wysiłku i zaangażowania. Wydarzenie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a dzieci chętnie podejmowały kolejne wyzwania. Turniej pokazał, że nauka matematyki może być świetną zabawą, zwłaszcza gdy łączy się ją z ruchem i zdrową rywalizacją. Już teraz czekamy na kolejną edycję!
Gratulujemy
- 1
Sandra Bednarz z III klasy naszego liceum zdobyła 2 miejsce w finale metropolitalnym Liturgicznego Konkursu „Liturgia Benedicta”💪🏼👏🏻
Gratulujemy ✅✅✅
W skład naszej Metropolii wchodzą Archidiecezja Gnieźnieńska, Diecezja Bydgoska i Diecezja Włocławska.
Sandrze towarzyszył ks. Jakub Siutkowski.
Niespodzianka dla uczniów
19 lutego uczniowie naszej szkoły odnieśli zwycięstwo w III Gminnym turnieju matematyczno- sportowym, wykazując się imponującą wiedzą matematyczną oraz wybitnymi umiejętnościami sportowymi. Dzięki im zaangażowaniu i wysiłkowi zdobyli zaszczytne pierwsze miejsce.
Wspaniałomyślnie postanowili przekazać zdobyte nagrody do świetlic szkolnych przy ul. Artylerzystów i ul. Polnej, ich hojny gest zasługuję na szczególne uznanie i serdeczne podziękowanie. Zręcznościowe gry, które trafiły do świetlic, będą wspaniałym dodatkiem do codziennych zajęć, przynosząc dzieciom wiele radości i możliwości rozwoju.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich osiągnięć oraz dziękujemy za ich serdeczność!
W krainie "Dźwięków i wyobraźni"
Filharmonia Pomorska zawitała w progi naszej szkoły przy ul. Artylerzystów. Oczarowani słuchacze przenieśli się do krainy " Dźwięków i wyobraźni".
11
Eliminacje do VI Przeglądu Piosenki Angielskiej za nami
- 35
Eliminacje do VI Przeglądu Piosenki Angielskiej za nami. Jury w składzie: Jolanta Gołębiewska, Katarzyna Wschowska oraz Oliwia Szczepaniak wyłoniły reprezentację naszej szkoły w konkursie, który odbędzie się w marcu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów. To była dla wszystkich nas ogromna przyjemność słuchać i podziwiać jak wspaniale i utalentowane dzieci mamy w naszej szkole.
A oto lista laureatów dzisiejszych eliminacji.
Trzymamy za Was wszystkich kciuki i życzymy powodzenia w Przeglądzie Powiatowym
1 klasy
1. Hania Lewandowska 1a
2. Zofia Malinowska 1d
3. Julia Nosko 1 a
2 klasy
1. Helena Najkowska 2 b
2. Aleksandra Rosińska 2a
3. Lena Staszak 2a
Klasy 3
1. Zuzanna Kociemska 3c
2. Pola Wochna 3 b
3. Kaja Zajączkowska 3 b
Mistrzowie Powiatu w piłce ręcznej
Mistrzowie Powiatu w piłce ręcznej. Diupero Bartosz – 8 a, Radzikowski Seweryn – 8 c, Łabęcki Jeremiasz – 8 c, Borowicz Wojciech – 8 c, Rafiński Marcel – 8 c, Marciniak Igor – 8 c, Marcisz Jakub – 7 a, Heinich Oliwier – 7 b, Karpiński Filip – 7 b, Szczawiśnki Marcel – 7 b, Błaszak Piotr – 7 c, Kocimski Marcel – 7 c, Czyżewski Wiktor – 7 c, Sowiński Jakub – 7 d. Brawo Panowie. Jest moc
📢 Wyniki Konkursu Geograficznego w klasie 8b!
Podczas warsztatów “Nakarm Umysł” przeprowadzonych w grudniu, odbył się konkurs geograficzny, w którym trzech uczniów z klasy 8b wykazało się wyjątkową wiedzą! Martyna, Bartek i Szymon bezbłędnie rozszyfrowali i uzupełnili mapy. Serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy firmie Atlanta Poland S.A. z Gdańska za ufundowanie nagród dla naszych laureatów. Dzięki Wam możemy inspirować naszych uczniów do dalszej nauki!
W naszej szkole uczymy się nie tylko czytania, pisania i liczenia🙂
Podczas zajęć szkolnych uczennica o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczestniczy w zajęciach samoobsługowych z gotowania, które mają na celu rozwijanie samodzielności oraz umiejętności praktycznych. Uczy się również zasad bezpieczeństwa w kuchni, w tym ostrożnego obchodzenia się z gorącymi naczyniami i ostrymi narzędziami. Zajęcia kulinarne stanowią nie tylko formę nauki, ale także okazję do rozwijania koordynacji ruchowej, umiejętności społecznych i poczucia własnej wartości!!
2025 rok ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem „Edukacji zdrowotnej i Profilaktyki”!
Z tej okazji wychodzimy naprzeciw aktywności sportowej i zapraszamy do udziału w serii wydarzeń sportowych, które promują ruch jako kluczowy element zdrowego stylu życia. W Naszej Szkole nie mogło zabraknąć takiej inicjatywy!
Już w najbliższy piątek, 21 lutego 2024 roku, zapraszamy wszystkich chłopców z klas 8 na Nocne Granie w Gry Zespołowe, które odbędzie się na dużej hali sportowej przy ul. Polnej. Startujemy o godzinie 20:00 i przez całą noc będziemy walczyć o tytuł mistrzów piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Będzie dużo energii, emocji i – oczywiście – sportowej rywalizacji!
Planowane zakończenie imprezy to sobota o godzinie 7:00, kiedy to po wspólnym wysiłku doprowadzimy halę do stanu sprzed 20:00 (czyli idealnie czysto!).
Pamiętajcie! Aby w pełni wykorzystać nocną aktywność, każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą wodę oraz co najmniej dwa owoce (w końcu zdrowie przede wszystkim!).
Zgody na uczestnictwo można odebrać u organizatorów – nauczycieli WF: Rafała Moritza i Jacka Jordanowskiego.
A na koniec, drodzy Panowie, pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą śpiwory i… może jakieś pluszaki, bo mamy nie będzie, a kołysanek to raczej nie zaśpiewamy!
Kolejne nocne granie już wkrótce! W przyszłości planujemy takie wydarzenia również dla klas 7, 6 i innych, więc przygotujcie się na kolejne sportowe wyzwania!
Do zobaczenia na hali!
Wyobraźcie sobie lekcję w totalnej ciszy.
Słychać tylko szum projektora i szelest przewracanych stron lektury. Niemożliwe? A jednak!
Taka lekcja odbyła się w klasie 5 b, podczas której uczniowie realizowali temat związany z lekturą obowiązkową pt. "Chłopcy z Placu Broni". Mogli komunikować się ze sobą za pomocą pisma.
Podczas tych zajęć uczniowie:
- doskonalili czytanie ze zrozumieniem (nauczyciel wyświetlał kolejne etapy instruktażu do lekcji);
- samodzielnie pracowali z tekstem lektury, wyszukiwali potrzebe informacje;
- określali elementy świata przedstawionego;
- tworzyli notatkę w wybrany przez siebie sposób;
- uczyli się skupienia i koncentracji;
- niektórzy dowiedzieli się, że Budapeszt to stolica Węgier .
Zajęcia okazały się miłą odmianą i relaksem dla mózgu po pełnej wrzawy długiej przerwie... zarówno dla uczniów, jak i dla mnie.
Wszyscy uczniowie zrealizowali cele lekcji, a na koniec "dali kciuk w górę".
Polecam, raz na jakiś czas -Marlena Korgul
Niech żyje bal :-)
- 44
W poniedziałek Kolorowy Zakątek wypelnił się muzyką, tańcem i hukiem pękających balonów. Bal karnawałowy wszyscy potraktowali bardzo poważnie i przygotowali różnobarwne stroje. Działo się !
Klasy 1a i 2b na wycieczce
- 12
Dziś klasy 1a i 2b wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do sali edukacyjnej „OGNIK” w Żninie, gdzie uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, prowadzonych przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.
W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, w jakich sytuacjach należy wzywać Straż Pożarną, co z pewnością poszerzyło ich wiedzę na temat odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Miały również okazję zapoznać się z wyposażeniem wozów strażackich oraz sprzętem wykorzystywanym przez strażaków podczas akcji ratunkowych.
Dużym przeżyciem dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaka, co sprawiło, że poczuły się jak prawdziwi bohaterowie. Dodatkowo, uczestniczyły w symulowanej akcji ratunkowej, co pozwoliło im na chwilę poczuć się częścią drużyny ratunkowej.
Były to niezwykle ciekawe i wartościowe zajęcia, które na pewno pozostaną w pamięci dzieci na długo.