Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz… 10 października – w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego przypominaliśmy sobie, co możemy zrobić, by nie podzielić refleksji polskiego poety, tylko wieść życie satysfakcjonujące, radosne, pełne dobrych relacji. Według statystyk co 4 osoba na świecie miała, ma lub będzie miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Ze względu na powszechność zagadnienia warto pomyśleć, ile wiem o tym, jak funkcjonują osoby z trudnościami psychicznymi, co im pomaga, a co utrudnia funkcjonowanie, np. w moim zachowaniu. Wrażliwość i empatia, otwartość na niesienie pomocy i jej przyjmowanie, wreszcie zdjęcie czaru „nienormalności” z choroby psychicznej to coś, co może zmienić losy wielu osób żyjących wśród nas.
Doradztwo zawodowe z Holcim Polska i VW
4Uczniowie naszej szkoły wzięli dzisiaj udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do fabryki Volkswagen Poznań.
Celem wizyty było zapoznanie się z procesami produkcji samochodów, ale również odkrycie, jak przemysł motoryzacyjny może łączyć nowoczesną technologię z troską o środowisko.
Volkswagen Poznań to fabryka, która aktywnie działa na rzecz proekologicznych rozwiązań. Na terenie zakładu znajdują się specjalne domki dla nietoperzy oraz ule, a produkowany tam miód jest wykorzystywany w kantynie, co podkreśla ich dbałość o lokalny ekosystem.
Niezły bigos
106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy również na języku polskim. Uczniowie klasy 8a mieli do spróbowania niezły bigos...Choć wszyscy znają to pyszne danie, to nasz lekcyjny bigos okazał się ogromnym bałaganem poetyckim. Uczniowie, mając do dyspozycji pocięte paski kilku utworów lirycznych i pieśni o tematyce patriotycznej, musieli stworzyć nowe dzieło związane z naszym pięknym krajem🇵🇱. Ósmoklasiści w myśl zasady " zero weist" zagospodarowali pocięte utwory w kilka minut i tak powstała poezja z odzysku .
Świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
311 listopada świętowaliśmy już 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji koło historyczne wraz z innymi uczniami przygotowali piękny występ Mogliśmy odświeżyć swoją wiedzę na temat powrotu Polski na mapę i ojców niepodległości oraz wysłuchać piosenki w wykonaniu naszych artystek. Na koniec wszyscy razem zaśpiewaliśmy pieśń Legiony. Nad przygotowaniem uczniów czuwała pani Grażyna Sudoł. Niech żyje wolna Polska!
Szachy, szachy, szachy...
3Dziś nasza drużyna w składzie: Helena Koniszewska, Juliusz Woźniak, Franciszek Wera i Dominik Szlachcikowski po 7 zaciętych rundach zajęła 11 miejsce w wojewódzkim etapie Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych. Młodym szachistom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
A pani Halinie Pietrzak dziękujemy z opiekę nad naszymi sportowcami.
Lektury otwierają nam oczy!
21Uczniom klasy 5b październik upłynął pod znakiem lektury i choć od niedawna nie należy ona do tych obowiązkowych, my znaleźliśmy w niej wciąż aktualne problemy. Mowa o “Katarynce” Bolesława Prusa napisanej ponad 140 lat temu.
W czasie zajęć pracowaliśmy rutynami myślenia krytycznego.- Rozpoczęl
UCZCIJMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁEJ
W ramach projektu "Niepodległość- trudne słowo..." powstaje nasz szkolny Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych tworzony przez uczniów Zespołu Szkół w Barcinie. Ilustracje okładki i piosenek są pracami biorącymi udział w szkolnym konkursie na ilustracje do wybranych pieśni i piosenek w roku szkolnym 2023/24. W listopadzie 2024 r. rusza kolejna edycja konkursu na ilustrację do śpiewnika, który niebawem wzbogaci sie o kolejne utwory. 12 listopada na e – dzienniku pojawią się szczegóły. Zapraszamy do obejrzenia śpiewnika i udziału w kolejnych edycjach konkursu!
Filip Brokos dziewiątym zawodnikiem w Polsce w konkurencji CLOCK!!!
W zakończonym przed chwilą finale Filip po trzech bardzo dobrych ułożeniach i dwóch nieco słabszych uzyskał średnią 4,62 sekundy co pozwoliło mu znaleźć się w najlepszej 10 w Polsce w tej konkurencji!!!
To największy (jak do tej pory) sukces Filipa i mamy nadzieję, że nie ostatni
XXIV Dzień Papieski
35Uroczystość z okazji XXIV Dnia Papieskiego zatytułowana „Ewangelia starości i cierpienia” była głęboką refleksją nad trudnymi aspektami ludzkiego życia, szczególnie nad cierpieniem i starością w świetle nauk św. Jana Pawła II.
Przedstawienie, które odbyło się w MDK-u poprowadzili chętni uczniowie Zespołu Szkół w Barcinie. Rozpoczęło się ono od przemyśleń uczniów na temat natury cierpienia: ból może dotykać zarówno ciała, jak i duszy i każdy człowiek, niezależnie od wieku, zmaga się z własnymi trudnościami. Cierpienie, choć niełatwe do zrozumienia, staje się okazją zbliżenia do Boga. Młodzież zadawała pytania Bogu, szukając odpowiedzi na to, jak radzić sobie z przeciwnościami. Zwróciła uwagę, że św. Jan Paweł II uczył, iż cierpienie nie jest pozbawione sensu – przeciwnie, może przynieść nadzieję i wewnętrzną siłę.
Rekrutacja uzupełniająca
W ramach projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Barcin” ogłasza się rekrutację uzupełniającą na zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne – grupa starsza kl. IV-VIII oraz na terapię czaszkowo-krzyżową w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie. Szczegóły poniże.
Zajęcia z programowania dla klas 4-5
No i mamy to! Pierwszy robot złożony i działa, i śmiga, i kręci bączki. Dziś sterowanie, a od następnych zajęć programujemy W zajęciach pod okiem pani Sylwii Gwizdały uczestniczą uczniowie klas 4 i 5.
#projektwyrównywanieszansedukacyjnchuczniowwszkołach
#gminabarcin
#LaboratoriaPrzyszlosci
Mistrzostwa Województwa Szkół Ponadpodstawowych w Szachach Drużynowych
8 listopada
Dziś w Miejskim Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Województwa Szkół Ponadpodstawowych w Szachach Drużynowych. W turnieju udział wzięło 15 drużyn z naszego województwa. Rozgrywki odbyły się systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, zaś nad całością czuwał sędzia - pan Mikołaj Włoch. Po bardzo zaciętej walce nasz zespół w składzie: Aleksandra Pender, Nikodem Barandziak, Aleksander Polak i Oskar Tubisz zajął 6 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Czy uczniowie mogą się dobrze bawić w czasie sprawdzianu? Tak!
9Dziś klasy 7c i 7d, zespołowo, z dużym zaangażowaniem wszystkich uczestników zabawy, bardzo aktywnie, rozwiązywały zadania sprawdzające znajomość lektury "Dziady cz. II". Oczywiście, żeby nie było zbyt łatwo, najpierw grupy: Zieloni, Różowi, Fioletowi, Żółci i Niebiescy, musiały znaleźć na terenie szkoły pytania, które wcześniej ukryły uczennice kl. 8b - Natalia Abramowska i Amelia Becmer, za co bardzo im dziękuję Na uczestników czekała scenografia - był grób, pączki, mleko, owoce, chleb.... Można też było dotknąć gorczycy i pszenicy. Mam nadzieję, że smak paczków i chleba, o zjedzeniu których marzyli chyba wszyscy uczniowie zaraz po przekroczeniu progu sali, pozostawi dobre wspomnienia i pomoże zapamiętać niektóre szczegóły z tej obowiązkowej lektury.
Uczniowie kl. 4a praktycznie wykorzystali umiejętność pisania pozdrowień
4Uczniowie kl. 4a praktycznie wykorzystali umiejętność pisania pozdrowień👍 Na lekcjach języka polskiego pod okiem p. Haliny Kolińskiej adresowali kartki pocztowe oraz formułowali tekst pozdrowień, adresatem zaś była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie. Tej placówce pomagaliśmy jakiś czas temu finansowo (sprzedajac ciasta i tosty), ponieważ ucierpiała w powodzi. Wsparcie duchowe naszym zdaniem jest równie ważne, stąd pomysł wysłania kartek ze slowami otuchy. Pisanie było przyjemne, towarzyszyła nam bowiem myśł, że nasze słowa do kogoś trafią. Wyprawa na pocztę pod okiem wychowawczyni- pani Agnieszki Błażejewskiej również była źródłem wielu pozytywnych emocji🥰 Mamy nadzieję, że nasze kartki, gdy już dotrą, bedą miłą niespodzianką i sprawią adresatom radość☀️
W fabryce Volkswagena
1Doradztwa Zawodowego z Holcim Polska ciąg dalszy
Serdecznie dziękujemy Fundacji Holcim Polska za możliwość zorganizowania wyjątkowych zajęć z doradztwa zawodowego dla uczniów naszego liceum, które tym razem odbyły się w fabryce Volkswagena w Białężycach niedaleko Wrześni i Poznania. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wygląda praca w jednym z najbardziej zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych, gdzie roboty wspierają ludzi na każdym kroku, np.74% prac w spawalni jest realizowanych przez roboty.
Wędrówka przez Azję
17Na ostatniej lekcji w ramach projektu geograficznego „Wędrówka przez Azję” uczniowie zgłębiali temat Bliskiego Wschodu, omawiając aspekty związane z kulturą, gospodarką, religiami oraz konfliktami zbrojnymi, które mają miejsce w tym regionie.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak różnorodna jest kultura Bliskiego Wschodu, jak wpływają na nią tradycje, języki i historia. Omówiono także znaczenie głównych religii w życiu codziennym mieszkańców.
PaTPort w akcji
26.10.2024 roku na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy odbył się Piknik Integracyjny zorganizowany przez Młodzieżowe Centrum w Barcinie. Były kolorowe tatuaże, symulator wypadków, piękne stylizacje fryzjerskie, widok prawie z lotu ptaka – bo z wysięgnika dzielnych strażaków. Były też tańce – wygłupiaczek i obowiązkowo Belgijka – animowane przez członków naszej grupy. Nawet „Obcy” nie mógł się oprzeć…
Finał Wojewódzki chłopców U14 turnieju „Z orlika na stadion”
5 listopada odbył się Finał Wojewódzki chłopców U14 turnieju „Z orlika na stadion” pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, PZPN i Fundacji Orły Sportu. Zawody odbyły się w Toruniu. Mecze rozgrywane na dwóch orlikach, 2 x 10 minut, w dwóch grupach, w których zagrały po 4 najlepsze zespoły wyłonione drogą eliminacji. Nasza drużyna startująca pod nazwą SP 2 Barcin swoje spotkania grupowe rozgrywała z drużynami z Brodnicy, Ciechocinka i Grudziądza. Pierwsze dwa spotkania bez historii wygrywamy z Brodnicą 8:0 i Ciechocinkiem 9:0. W ostatnim meczu grupowym spotkaliśmy się z zespołem składającym się z zawodników Olimpii Grudziądz. Zespół ten wywalczył komplet punktów, więc ta potyczka rozgrywała się o wysoką stawkę i ewentualną grę w półfinale z drugą drużyną grupy B.
Projekt „Zaplanuj własne centrum handlowe”
W klasie II LO nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o pomysłowość i wyobraźnię… W ramach projektu edukacyjnego na lekcji języka niemieckiego uczniowie mieli za zadanie zaplanować własne centrum handlowe. Celem było wykorzystanie słownictwa z języka niemieckiego, stworzenie wizualnej prezentacji oraz omówienie pomysłu na forum klasy. Wizualizacje przedstawiały sklepy (Geschäfte): jak na przykład Bekleidungsgeschäfte (sklepy odzieżowe), Elektronikgeschäfte (sklepy elektroniczne),Spielzeuggeschäfte (sklepy z zabawkami) nie zabrakło strefy gastronomicznej (Gastronomiebereich) oraz strefy relaksu (Entspannungsbereich).W projekcie uwzględniono przestrzeń z zielenią, miejscami do odpoczynku, aby klienci mogli się zrelaksować. Projekt „Zaplanuj własne centrum handlowe” pozwolił na praktyczne zastosowanie języka niemieckiego oraz rozwijanie kreatywności. Umożliwił także współpracę w grupie i prezent
Dynia w roli głównej
18Podczas jesiennych dni🍁🍂🌿 nie mogło zabraknąć na zajęciach kulinarnych🧑🍳sezonowego i zdrowego warzywa, jakim jest dynia🎃 Z miąższu dyni poza popularną zupą dyniową i muffinkami wybraliśmy dziś placuszki dyniowe. Zjedzone z sosem czosnkowym, koperkowym czy na słodko smakowały obłędnie😋😋. W czasie ich smażenia zdążyliśmy wykonać przepiękne prace plastyczne, które zdobią naszą salę🖼️.
Kolejny przystanek w projekcie „Wędrówka przez Azję „ to Indie.
Uczniowie klas 8 przygotowali wyjątkowe lekcje geografii poświęcone temu krajowi. Zapoznali rówieśników między innymi z kulturą, tradycjami i środowiskiem naturalnym tego niezwykłego i barwnego kraju. Poruszono także temat różnic społecznych i slamsów.
Poza ciekawymi prezentacjami przygotowano potrawy indyjskie. Każdy mógł spróbować dań, takich jak butter chicken, kurczak tikka masala i pieczone bataty.
Czwartkowe (31.10.2024r.) warsztaty z doradztwa zawodowego dla uczniów 3 klasy liceum
Serdecznie dziękujemy Fundacji Holcim Polska za wsparcie, które umożliwia naszym licealistom udział w zajęciach doradztwa zawodowego oraz doskonalenie znajomości języka angielskiego, tak istotnego w dzisiejszym świecie. Dzięki Państwa zaangażowaniu, młodzież może rozwijać swoje umiejętności pod okiem Wiktorii Ratajczak, studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, której pasja i doświadczenie w działaniach społecznych i edukacyjnych stanowią inspirację dla uczniów.
„Od podstawy do wprawy”
1Terapia ręki dla najmłodszych ruszyła pełną parą. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w pierwszych zajęciach, które mają kluczowe znaczenie dla rozwijania ich motoryki małej i dużej. Podczas cotygodniowych spotkań będą doskonaliły umiejętności niezbędne w codziennym życiu – od precyzyjnych ruchów dłoni po takie zadania jak, rysowanie, malowanie, lepienie, zapinanie guzików, zawiązywanie sznurowadeł czy nawet samodzielnie przygotowywane posiłki, aż do ……prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego i precyzyjnego pisania.
Opłaty za obiady
Od dnia 6.11.2024 r. do 21.11.2024 r.
zbierane są pieniądze za obiady
na miesiąc listopad
Cena jednego obiadu wynosi 4 zł.
Odpłatność za miesiąc:
dla ucznia 72 zł
Odpisy z obiadów dokonywane będą po wcześniejszym zgłoszeniu
do godziny 7:30 w sekretariacie szkoły pod nr. telefonu 383-25-86 lub w kuchni.
Dzień Dyni w naszej szkole
31 października w naszej szkole odbyło się magiczne Święto Dyni, pełne kolorów i niespodzianek. Samorząd Uczniowski, wspierany przez opiekunów, stworzył prawdziwe dyniowe królestwo. Główny hol zamienił się w festiwal barw, a przyciągająca wzrok dekoracja była początkiem atrakcji tego dnia.
Dyńka, nasz specjalny gość, wniosła mnóstwo radości, przynosząc ze sobą liczne niespodzianki. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w dyniowych grach i zabawach: od gry w klasy z dyniowymi motywami, przez kolorowanki i matematyczne zadania, aż po kreatywne warsztaty plastyczne.
"Z Orlika na Stadion" U-13
23 października chłopcy z SP 2 w Barcinie brali udział w regionalnym etapie eliminacyjnym I ogólnopolskiego Turnieju "Z Orlika na Stadion", który odbył się w Złotnikach Kujawskich. W zawodach uczestniczyło 5 drużyn: SP Janikowo, SP 1 Żnin, SP Strzelno "Michelson", SP Gniewkowo i SP 2 Barcin. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym". Zespół z SP 2 w Barcinie wygrał 3 mecze: 6:1 z SP Gniewkowo, 5:1 z SP 1 Żnin, 4:1 z SP Strzelno i przegrał 0:2 z SP Janikowo. Nasi zawodnicy zostawili po sobie najlepsze wrażenie estetyczne, pokazali najlepszą jakość piłkarską, ale niestety zajęli 2 miejsce. Zdobyli 9 punktów, tyle co zwycięzcy, ale decydował wynik meczu bezpośredniego, mimo iż mieliśmy lepszy bilans bramkowy. Skład SP 2 Barcin: Alex Tarnowski, Nikodem Zetler, Oskar Urbaniak, Jasiu Woźniak, Kornel Pacanowski, Sebastian Niewiem, Bartosz Czyżewski, Tymon Grzybowski, Miłosz Zioła.
600 m pod ziemią!
2130 października uczniowie kl. 7a i 7b udali się do Kłodawy, aby zwiedzić największą i najgłębszą w Polsce kopalnię soli kamiennej. Po krótkim szkoleniu BHP i wyposażeniu wszystkich uczestników w kaski i okulary ochronne zjechaliśmy prawdziwym szybem górniczym ( 6m/s) na poziom 600. Pod czujnym okiem przewodnika rozpoczęliśmy dwuipółgodzinny spacer wyrobiskami korytarzowymi, słuchając opowieści o kłodawskich złożach liczących ponad 200 mln lat. Obejrzeliśmy kaplicę św. Kingi – patronki górników solnych, podziwialiśmy niezwykle piękną kolorystykę białych i różowych ścian, o takiej barwie wydobywa się tam sól i o największym stopniu czystości. Zobaczyliśmy ekspozycję dawnych i współczesnych maszyn oraz urządzeń górniczych. Doświadczyliśmy symulacji rozkruszania ścian ładunkiem wybuchowym, a dzięki specjalnym okularom mogliśmy zobaczyć cały proces wydobywania i obróbki skał solnych. Na ko
- Czwartek 03.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych- liczba odwiedzin: 558623