A tymczasem na Arty bajkowo
Z całego serca zapraszamy na ten bal
Finał Wojewódzki chłopców U14 turnieju „Z orlika na stadion”
5 listopada odbył się Finał Wojewódzki chłopców U14 turnieju „Z orlika na stadion” pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, PZPN i Fundacji Orły Sportu. Zawody odbyły się w Toruniu. Mecze rozgrywane na dwóch orlikach, 2 x 10 minut, w dwóch grupach, w których zagrały po 4 najlepsze zespoły wyłonione drogą eliminacji. Nasza drużyna startująca pod nazwą SP 2 Barcin swoje spotkania grupowe rozgrywała z drużynami z Brodnicy, Ciechocinka i Grudziądza. Pierwsze dwa spotkania bez historii wygrywamy z Brodnicą 8:0 i Ciechocinkiem 9:0. W ostatnim meczu grupowym spotkaliśmy się z zespołem składającym się z zawodników Olimpii Grudziądz. Zespół ten wywalczył komplet punktów, więc ta potyczka rozgrywała się o wysoką stawkę i ewentualną grę w półfinale z drugą drużyną grupy B.
Pierwsza połowa 1:0 dla Grudziądza, przerwa, motywacja i zaczynamy drugie rozdanie nokautem strzelając rywalowi w ciągu minuty 2 bramki. Wynik 2:1 i wychodzimy z pierwszego miejsca udając się na inny obiekt, gdzie było czuć atmosferę piłkarskiego święta. Banery, piękne puchary, medale, ciepły posiłek, muzyka oraz donośny głos konferansjera przywitał nasz team.
W półfinale zmierzyliśmy się z drużyną z Białych Błot, wyrównane spotkanie zakończyło się wynikiem 1:, więc o dalszych losach rywalizacji zadecydowały rzuty karne. Krótka narada, kto ma strzelać, bo w bramce tego dnia fantastycznie bronił Sebastian. Szybka decyzja i mamy trzech ochotników z zimną krwią niczym Edward z Sagi Zmierzch. Dzięki panowie za pomoc. Wygrywamy 3:1 po strzałach Daniela i dwóch Jakubów, meldując się w wielkim finale.
Wielki finał….Oj! Ten Toruń klepie piłkę, zgrani, bardzo mocni fizycznie, potężny bramkarz, przyjazne mury …. Postanowiliśmy w tym spotkaniu cofnąć się i liczyć na szybkie akcje. Przydusili, przycisnęli, lecz to my wychodzimy na początku meczu z szybką kontrą zakończoną bramką Daniela. W ciągu 3 następnych minut mieliśmy jeszcze 2 setki (czyt. 100 procentowa sytuacja bramkowa), więc po 5 minutach powinno być 3:0. Niestety, jak to w sporcie, niewykorzystane sytuacje się mszczą i za chwilę było 1:1. Tracimy jeszcze jedną bramkę w pierwszej połowie i jest 1:2 dla Torunia. Pomimo akcji bramkowych z obydwu stron wynik meczu nie ulega zmianie. Na początku była złość, bo szczęście było tak blisko. Czuliśmy niedosyt, mieliśmy prawo to czuć, bo mecz był do wygania. Pozostawiamy słowa, dlaczego nie wygraliśmy tylko w swoim gronie.
Cieszymy się bardzo, że mogliśmy reprezentować Naszą szkołę, Nasze miasto. Dla większości osób to pewne mało istotne wydarzenie, lecz dla nas to Mistrzostwo Świata, impreza którą zapamiętamy na bardzo długo. Z pewnością będziemy ją wspominać i opowiadać po latach. Dziękujemy szkole za transport.
W ramach nagrody, pięknych medali, pucharu, kompletu plastronów dla szkoły, piłki otrzymaliśmy też zaproszenie na stadion narodowy na mecz Polska – Szkocja, mamy także możliwość uczestniczyć w roli kibica w Finałach Ogólnopolskich rozgrywanych dzień po meczu, na który z pewnością zajrzą nasi kadrowicze, a grać będzie nasz finałowy rywal z Torunia. Z pierwszej opcji na pewno skorzystamy.
Jeszcze najważniejsi aktorzy tego sukcesu: Sebastian Niewiem, Fabian Danielewski, Jakub Marcisz, Jakub Sowiński, Marcel Szczawiński, Oliwier Heinich, Marcel Kocimski, Piotr Błaszak i nieobecny, lecz grający w eliminacjach Juliusz Ziomek oraz Jordi . Jest moc.
Projekt „Zaplanuj własne centrum handlowe”
W klasie II LO nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o pomysłowość i wyobraźnię… W ramach projektu edukacyjnego na lekcji języka niemieckiego uczniowie mieli za zadanie zaplanować własne centrum handlowe. Celem było wykorzystanie słownictwa z języka niemieckiego, stworzenie wizualnej prezentacji oraz omówienie pomysłu na forum klasy. Wizualizacje przedstawiały sklepy (Geschäfte): jak na przykład Bekleidungsgeschäfte (sklepy odzieżowe), Elektronikgeschäfte (sklepy elektroniczne),Spielzeuggeschäfte (sklepy z zabawkami) nie zabrakło strefy gastronomicznej (Gastronomiebereich) oraz strefy relaksu (Entspannungsbereich).W projekcie uwzględniono przestrzeń z zielenią, miejscami do odpoczynku, aby klienci mogli się zrelaksować. Projekt „Zaplanuj własne centrum handlowe” pozwolił na praktyczne zastosowanie języka niemieckiego oraz rozwijanie kreatywności. Umożliwił także współpracę w grupie i prezentację pomysłów, co było niezwykle cenne.Zdecydowanie polecamy takie projekty, ponieważ łączą naukę z zabawą i rozwijają umiejętności językowe. Brawo II LO:)
Dynia w roli głównej
- 18
Podczas jesiennych dni🍁🍂🌿 nie mogło zabraknąć na zajęciach kulinarnych🧑🍳sezonowego i zdrowego warzywa, jakim jest dynia🎃 Z miąższu dyni poza popularną zupą dyniową i muffinkami wybraliśmy dziś placuszki dyniowe. Zjedzone z sosem czosnkowym, koperkowym czy na słodko smakowały obłędnie😋😋. W czasie ich smażenia zdążyliśmy wykonać przepiękne prace plastyczne, które zdobią naszą salę🖼️.
Projekt terapii kuchennej "Palce lizać-gotujemy zdrowo, łatwo i smacznie" to zadanie publiczne realizowane przez Stowarzyszenie "Otwarte Umysły" i dofinansowane z budżetu Gminy Barcin na rok 2024.
Kolejny przystanek w projekcie „Wędrówka przez Azję „ to Indie.
Uczniowie klas 8 przygotowali wyjątkowe lekcje geografii poświęcone temu krajowi. Zapoznali rówieśników między innymi z kulturą, tradycjami i środowiskiem naturalnym tego niezwykłego i barwnego kraju. Poruszono także temat różnic społecznych i slamsów.
Poza ciekawymi prezentacjami przygotowano potrawy indyjskie. Każdy mógł spróbować dań, takich jak butter chicken, kurczak tikka masala i pieczone bataty.
Zajęcia o Indiach okazały się nie tylko edukacyjne, ale także smakowite.
Czwartkowe (31.10.2024r.) warsztaty z doradztwa zawodowego dla uczniów 3 klasy liceum
Serdecznie dziękujemy Fundacji Holcim Polska za wsparcie, które umożliwia naszym licealistom udział w zajęciach doradztwa zawodowego oraz doskonalenie znajomości języka angielskiego, tak istotnego w dzisiejszym świecie. Dzięki Państwa zaangażowaniu, młodzież może rozwijać swoje umiejętności pod okiem Wiktorii Ratajczak, studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, której pasja i doświadczenie w działaniach społecznych i edukacyjnych stanowią inspirację dla uczniów.
Wiktoria, posiadając umiejętności w zarządzaniu projektami, komunikacji interpersonalnej i znajomości języka angielskiego na poziomie C1, skutecznie wspiera młodzież w odkrywaniu własnych predyspozycji i planowaniu ścieżki kariery. Jej profesjonalizm oraz zaangażowanie sprawiają, że zajęcia są wartościowe i motywujące.
Jak powiedział Nelson Mandela, „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której można użyć, aby zmienić świat”. Dzięki Państwa wsparciu, nasi uczniowie zdobywają umiejętności niezbędne do podjęcia wyzwań zawodowych i osobistych w przyszłości. Jeszcze raz dziękujemy za tę cenną pomoc i wiarę w potencjał młodych ludzi.
„Od podstawy do wprawy”
- 1
Terapia ręki dla najmłodszych ruszyła pełną parą. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w pierwszych zajęciach, które mają kluczowe znaczenie dla rozwijania ich motoryki małej i dużej. Podczas cotygodniowych spotkań będą doskonaliły umiejętności niezbędne w codziennym życiu – od precyzyjnych ruchów dłoni po takie zadania jak, rysowanie, malowanie, lepienie, zapinanie guzików, zawiązywanie sznurowadeł czy nawet samodzielnie przygotowywane posiłki, aż do ……prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego i precyzyjnego pisania.
Spotykamy się w czwartki
Do zobaczenia!
Terapeutki:
Renata Kurzawska i Aneta Foks
Opłaty za obiady
Od dnia 6.11.2024 r. do 21.11.2024 r.
zbierane są pieniądze za obiady
na miesiąc listopad
Cena jednego obiadu wynosi 4 zł.
Odpłatność za miesiąc:
dla ucznia 72 zł
Odpisy z obiadów dokonywane będą po wcześniejszym zgłoszeniu
do godziny 7:30 w sekretariacie szkoły pod nr. telefonu 383-25-86 lub w kuchni.
Dzień Dyni w naszej szkole
31 października w naszej szkole odbyło się magiczne Święto Dyni, pełne kolorów i niespodzianek. Samorząd Uczniowski, wspierany przez opiekunów, stworzył prawdziwe dyniowe królestwo. Główny hol zamienił się w festiwal barw, a przyciągająca wzrok dekoracja była początkiem atrakcji tego dnia.
Dyńka, nasz specjalny gość, wniosła mnóstwo radości, przynosząc ze sobą liczne niespodzianki. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w dyniowych grach i zabawach: od gry w klasy z dyniowymi motywami, przez kolorowanki i matematyczne zadania, aż po kreatywne warsztaty plastyczne.
Największym hitem była zabawa polegająca na przekazywaniu dyni z rąk do rąk w rytm muzyki i odpowiadanie na pytania quizowe.
Kulminacyjnym punktem dnia był jednak dyniowy pokaz mody. Uczniowie z dumą prezentowali swoje oryginalne dyniowe kreacje, które wywołały burzę oklasków i mnóstwo uśmiechów.
Celem imprezy było wzbogacenie wiedzy o dyniach, pobudzenie kreatywności i zdolnosci artystycznych oraz integracja uczniów poprzez wspólne zabawy i aktywności.
To był dzień pełen radości, wspólnej zabawy i niezapomnianych chwil. Dynie z pewnoscią stały się bohaterami tego dnia!
Iwona Goździk
"Z Orlika na Stadion" U-13
23 października chłopcy z SP 2 w Barcinie brali udział w regionalnym etapie eliminacyjnym I ogólnopolskiego Turnieju "Z Orlika na Stadion", który odbył się w Złotnikach Kujawskich. W zawodach uczestniczyło 5 drużyn: SP Janikowo, SP 1 Żnin, SP Strzelno "Michelson", SP Gniewkowo i SP 2 Barcin. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym". Zespół z SP 2 w Barcinie wygrał 3 mecze: 6:1 z SP Gniewkowo, 5:1 z SP 1 Żnin, 4:1 z SP Strzelno i przegrał 0:2 z SP Janikowo. Nasi zawodnicy zostawili po sobie najlepsze wrażenie estetyczne, pokazali najlepszą jakość piłkarską, ale niestety zajęli 2 miejsce. Zdobyli 9 punktów, tyle co zwycięzcy, ale decydował wynik meczu bezpośredniego, mimo iż mieliśmy lepszy bilans bramkowy. Skład SP 2 Barcin: Alex Tarnowski, Nikodem Zetler, Oskar Urbaniak, Jasiu Woźniak, Kornel Pacanowski, Sebastian Niewiem, Bartosz Czyżewski, Tymon Grzybowski, Miłosz Zioła.
Dziękujemy za bardzo dobry występ. Brawo dla uczniów i ich opiekunów
600 m pod ziemią!
- 21
30 października uczniowie kl. 7a i 7b udali się do Kłodawy, aby zwiedzić największą i najgłębszą w Polsce kopalnię soli kamiennej. Po krótkim szkoleniu BHP i wyposażeniu wszystkich uczestników w kaski i okulary ochronne zjechaliśmy prawdziwym szybem górniczym ( 6m/s) na poziom 600. Pod czujnym okiem przewodnika rozpoczęliśmy dwuipółgodzinny spacer wyrobiskami korytarzowymi, słuchając opowieści o kłodawskich złożach liczących ponad 200 mln lat. Obejrzeliśmy kaplicę św. Kingi – patronki górników solnych, podziwialiśmy niezwykle piękną kolorystykę białych i różowych ścian, o takiej barwie wydobywa się tam sól i o największym stopniu czystości. Zobaczyliśmy ekspozycję dawnych i współczesnych maszyn oraz urządzeń górniczych. Doświadczyliśmy symulacji rozkruszania ścian ładunkiem wybuchowym, a dzięki specjalnym okularom mogliśmy zobaczyć cały proces wydobywania i obróbki skał solnych. Na koniec każdy zabrał z kopalni bryłkę różowej soli, która stanie się z pewnością miłą, pełną niesamowitych przeżyć pamiątką.
Strasznie fajna lekcja matematyki w klasie 6a
- 4
Uczniowie klasy 6a wzięli udział w halloweenowej lekcji matematyki. Musieli rozwiązywać szyfry, zagadki słowne i matematyczne. Głównym celem lekcji było odnalezienie wszystkich kotów pewnej Pani zwanej przez niektórych czarownicą. Przy każdym odnalezionym kocie znajdowała się zaszyfrowana cyfra, która przybliżała uczniów do otwarcia sejfu, w którym ukryte były… same słodkości. Współpraca była na bardzo wysokim poziomie, obyło się bez żadnych podpowiedzi nauczyciela.
Uczniowie już zapowiedzieli, że chcą powtórkę w grudniu.
Edyta Śliwicka.
Cultural Diversity
- 29
Projekt Edukacyjny „Cultural Diversity- Różnorodność kulturowa. Uczymy się tolerancji rożnych zagranicznych kultur i obyczajów.
W dniach 28-31.10 2024 realizowaliśmy projekt edukacyjny „ Cultural Diversity-Różnorodność kulturowa. Uczymy się tolerancji różnych zagranicznych kultur i obyczajów ” Poznaliśmy obyczaje święta Halloween, które hucznie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. Na lekcji języka angielskiego wzbogaciliśmy słownictwo związane z tym świętem oraz doskonaliliśmy umiejętność mówienia i słuchania rymowanek i piosenek halloweenowych. W środę uczniowie mogli poczuć klimat tego święta poprzez pokaz mody, który odbył się na przerwie. Mogliśmy podziwiać pomysłowość oraz kreatywność rodziców i uczniów, gdyż w naszej szkole zawitały do nas czarownice, wiedźmy, duchy i różne mroczne stwory .
Studio tv
Projekt geograficzny klas 7c i 7d „Studio tv” miał na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat zjawisk atmosferycznych oraz ich wpływu na codzienne życie.
W ramach projektu uczniowie stworzyli własne scenariusze programów telewizyjnych, w których ujęli różne aspekty pogody w Polsce. Następnie odegrano scenki. Podczas realizacji przedsięwzięcia uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na temat zjawisk meteorologicznych, zapoznali się z wpływem klimatu na gospodarkę kraju. Co ważne, rozwijali umiejętność pracy w zespole.
Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością, a efekty ich pracy wzbudziły zainteresowanie wśród rówieśników.
Pamiętamy
Tradycją wolontariuszy Zespołu Szkół w Barcinie jest szkolna akcja *Światło zapomnianym*, której celem jest zbiórka zniczy i odwiedzenie zaniedbanych i opuszczonych grobów na barcińskim cmentarzu. Zapalenie światełkama przypomnieć o zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych oraz skłonić do zadumy i refleksji.
Bardzo dziękujemy wszystkim klasom za przyłączenie się do akcji, bo to dzięki Wam mogliśmy dziś w ten sposób uczcić pamięć o zmarłych.
Pamiętaliśmy również o bohaterach Powstania Wielkopolskiego #SzkołaPamięta2024 oraz o osobach związanych z naszym miastem.
Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży w szachach drużynowych
29 października
Dziś w gościnnych progach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyły się gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży w szachach drużynowych. Nad spotkaniem czuwał i sędziował Aleksander Polak. Po emocjonujących rozgrywkach w Igrzyskach Dzieci 3 miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. dr. Stanisława Krzysia w Barcinie, na 2 miejscu uplasowała się grupa ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu ,zaś 1 miejsce wywalczyła nasza drużyna w składzie: Helena Koniszewska, Franciszek Wera, Dominik Szlachcikowski i Juliusz Woźniak. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych 2 miejsce zdobyła ekipa ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu, zaś 1 miejsce należało do naszych uczniów: Zuzanny Kwaśniewskiej, Szymona Wardęckiego, Mikołaja Pendera i Jeremiasza Łabędzkiego. Wszystkim uczestnikom i ich trenerom serdecznie gratulujemy, zaś zwycięskim drużynom życzymy powodzenia na etapie powiatowym.
Wizyta w sądzie
24 października 2024r. kolejny raz uczestniczyliśmy w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Mogilnie. Te wyjazdy, organizowane w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji na stałe wpisały się w kalendarium ważnych wydarzeń w życiu młodzieży ZS w Barcinie. Cieszą się one ogromną popularnością wśród uczniów. Jak zawsze przywitani zostaliśmy przez Panią Prezes , z którą zwiedziliśmy najważniejsze pomieszczenia budynku, m.in. „Niebieski Pokój” składający się z dwóch pomieszczeń przedzielony lustrem weneckim, w którym przesłuchiwane są ofiary przestępstw na tle seksualnym, czy pokój zatrzymań- tam podejrzany bądź skazany- dowieziony z aresztu śledczego lub więzienia oczekuje na rozprawę w asyście policjantów. W toku spotkania z Panią Prezes uczniowie zadawali pytania i rozmawiali o czynach karalnych z udziałem dzieci i młodzieży oraz konsekwencjach takich zachowań. Zostały poruszone również kwestie niewłaściwych zachowań młodych ludzi w szkole, domu, na ulicy. Usłyszeli też przykłady spraw dotyczących nieletnich prowadzonych w sądzie w Mogilnie oraz zostali zapoznani z przepisami prawa karnego jakim podlegają. O godz. 11.30 rozpoczęła się rozprawa… Nasi uczniowie w ogromnym skupieniu obserwowali jej przebieg. Wysłuchaliśmy aktu oskarżenia Pana Prokuratora. Na salę rozpraw dowieziony został w asyście policjantów młody mężczyzna podejrzany o zażywanie i handel narkotykami. Przesłuchano dwóch świadków… To była dobra lekcja odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, o prawie, którego warto przestrzegać.
Honey Cube Barcin 2024
W miniony weekend Zespół Szkół w Barcinie gościł prawie 100 najlepszych speedcuberów z całej Polski podczas zawodów Honey Cube Barcin 2024.
Podczas dwudniowych zmagań zawodnicy rywalizowali w ośmiu oficjalnych konkurencjach WCA oraz czterech kategoriach dodatkowych.
Wśród startujących nie zabrakło licznej, bo aż 12 osobowej reprezentacji naszej szkoły. Dla siedmiu z nich był to debiut w imprezie tej rangi.
Trójka naszych uczniów stanęła na podium w kategorii "najlepsi z Gminy Barcin“ - Filip Brokos, Bartosz Czyżewski oraz Franciszek Goździk! O zajętych miejscach zdecydowały wyniki pierwszej rundy kostki 3x3x3.
Ponadto Filip Brokos z nowym rekordem życiowym zajął 3 miejsce w głównej konkurencji zawodów - CLOCK!
Poza wyżej wymienionymi w zawodach wystartowali: Zuzanna Karbowiak, Amelia Konieczka, Maja Rożek, Weronika Kozłowska, Wojciech Czyżewski, Adam Kluczewski, Wojciech Jendrzejczak, Jeremi Augustyniak oraz Patryk Kozłowski.
W sprawnym przebiegu zawodów jako sędziowie oraz runnerzy pomagały nasze uczennice - Marta Banaszak, Michalina Hałas, Zosia Ratajczak, Eliza Słodkowska, Maja Szwed, Julia Fletka oraz Agata Drabik.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom, instytucjom oraz organizacjom za okazaną pomoc i wsparcie. Mamy nadzieję, że te zawody na stałe wpiszą się w kalendarz imprez organizowanych w naszej gminie
Dlaczego matematyka jest ważna dla magika?
29 października w klasie 3 c przeprowadzono wyjątkową lekcję, ktorej tematem były „Eliksiry i magiczne receptury profesora Ambrożego”. To nietypowe podejście pozwoliło uczniom nie tylko rozwijać kompetencje matematyczne, ale także sprawdzić się w roli młodych adeptów sztuki magicznej. Zadanie to wymagało od nich umiejętności mierzenia, przeliczania objętości oraz współpracy w grupach – kluczowych kompetencji, które pomogą im w codziennym życiu.
1. Kompetencje matematyczne – uczniowie ćwiczyli umiejętność posługiwania się jednostkami objętości, co wymagało precyzji i dokładności. Odmierzenie odpowiedniej ilości składników było istotnym krokiem w przygotowywaniu mikstur.
2. Kompetencje społeczne – praca w grupach była istotną częścią lekcji. Uczniowie musieli współpracować, dzielić się zadaniami i wspierać się nawzajem w tworzeniu eliksirów. To zadanie wymagało również umiejętności komunikacji i kompromisu.
3. Uważność i delikatność – przygotowanie eliksirów wymagało precyzji i ostrożności. Uczniowie musieli wykazać się dokładnością oraz umiejętnością skupienia się na zadaniu.
Zajęcia te pokazały, że matematyka ma wiele zastosowań w praktyce, a umiejętność posługiwania się nią jest niezbędna nie tylko w nauce, ale i w życiu codziennym.
Lekcja była świetnym przykładem tego, jak można kształcić młodych ludzi w sposób angażujący i rozwijający wiele różnych umiejętności. Poprzez tak kreatywne podejście do matematyki, Pani Emilia Pałecka oraz panie: Aneta Foks i Agnieszka Paczos nie tylko przybliżyły dzieciom tajniki matematyki, ale także pokazały, że nauka może być fascynującą przygodą.
Uczniowie 3 c wychodzili po lekcji trochę ubrudzeni, ale i bardzo zadowoleni