W dniach 27- 28 września 2024 roku po raz czwarty w naszym mieście odbyła się SymPaTyczna Olimpiada. Przedsięwzięcie wyrosło z idei ogólnopolskiego programu “Profilaktyka a Ty”, który w tym roku wznowiono pod nową nazwą- “Przyszłość a Ty, w skrócie PaT. Celem programu jest promowanie mody na życie bez uzależnień i przemocy.
Zadanie zrealizowane zostało dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Barcinie, który w całości sfinansował to działanie. W spotkaniu wzięły udział dzieci i młodzież z terenu gminy Barcin oraz województwa kujawsko- pomorskiego.
Tegoroczne przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego, Kujawsko- Pomorskiej Kurator Oświaty pani Grażyny Dziedzic oraz Burmistrza Barcina pana Michała Pęziaka. Patronat merytoryczny sprawowało Kujawsko- Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Patronat medialny objęła TV lokalna, “Pogłos Barcina” oraz Radio Żnin FM.
Sympatyczna Olimpiada rozpoczęła się 27 września w piątek w barcińskiej Hali Widowiskowo- Sportowej o godzinie 8:30 rozgrywkami sportowymi, w których wzięły udział dzieci z klas V szkół podstawowych naszej gminy: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, Szkoły Podstawowej w Mamliczu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. dra Stanisława Krzysia w Barcinie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie. Uczniowie mierzyli się w konkurencjach z przymrużeniem oka. Sprawdzali swoje umiejętności w konkurencjach pod tajemniczymi tytułami “Jesienne matematyczne kraby” czy “Szalikowy wyścig”. Konkurencje sprawdzały szybkość, zręczność, a nawet zdolności matematyczne. Trzeba było wykazać się wieloma umiejętnościami, również współpracy w zespole, by zrealizować zadania. Uczestnicy świetnie się bawili.
W kolejnej części spotkania, od godz.11:00, wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2 i Przedszkola nr 3 w Barcinie, a także z Przedszkola w Piechcinie i Oddziału Przedszkolnego w Mamliczu. Było bardzo radośnie, energicznie i wesoło. Grupy maluszków wykazały się nie lada umiejętnościami- ogromną koordynacją ruchową, zwinnością i dużą dozą pozytywnego nastawienia. Nad przebiegiem zawodów czuwała młodzież z grupy profilaktycznej PaTport działającej w Zespole Szkół w Barcinie, a pozytywną energię przesyłały obecne panie dyrektor oraz wychowawczynie przedszkolaków.
Podczas obu części towarzyszyli nam ważni goście- Zastępca Burmistrza Barcina pan Hubert Łukomski, Kierownik Referatu Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji pani Agnieszka Antczak, pani Marlena Czerwiak- koordynator ds. uzależnień, zdrowia i profilaktyki z Urzędu Miejskiego w Barcinie, pan Janusz Krause- przewodniczący komisji oświaty oraz dyrektor Zespołu Szkół w Barcinie pani Marzena Wolska.
Dużą atrakcją była policyjna maskotka- Polfinek. Uczestnicy Sympatycznej Olimpiady zachęcani byli przez młodzież z barcińskiej grupy profilaktycznej PaTport do integracyjnych animacji i tańców, takich jak znana już wszystkim belgijka, country, wygłupiaczek czy chocolate. Wszystkie drużyny otrzymały symboliczne medale ze świecącym brelokiem i długopisem, smycze z logo olimpiady pod hasłem “OTWÓRZ SIĘ NA INNYCH”, a także wodę i zdrowe musy owocowe.
Podczas obu części promowaliśmy bezpieczeństwo, zdrową rywalizację i integrację dzieci z różnych środowisk oraz radość z obcowania z drugim człowiekiem. Łączna ilość uczestników tury przedpołudniowej wyniosła 200 osób (180 dzieci i 20 opiekunów).
Po południu zawitała do nas młodzież z terenu naszej gminy oraz obszaru województwa kujawsko- pomorskiego, a także młodzi ludzie tworzący grupę ze Strzelna, działającą podobnie jak barcińscy PaTPORTowicze i realizujący idee programu PaT. Łącznie przybyło dziewięć grup liczących około 120 osób, które przybyły do naszego miasta z pozytywną porcją humoru i dawką zdrowego dystansu do siebie, o czym świadczyć mogą nazwy tych zespołów- “Skibidi”, “Barcinioki”, “Pierniczki”, “Kolorowe Motyle” czy “Sztosy Kabanosy”! W tej części spotkania obecni byli także goście z Wielkopolski- grupa teatralna “Euforia” z opiekunkami- panią Danutą Łazur- członkiem stowarzyszenia SymPaTycy i panią Pauliną Usidus, a także sympatyk ogólnopolskiego programu “PaT” pani Danuta Zybała z Inowrocławia.
O godz. 16:30 spod budynku Zespołu Szkół w Barcinie wyruszył barwny korowód, w którym uczestnicy Sympatycznej Olimpiady przemaszerowali na Stadion Miejski, by promować wartości profilaktyczne we wspólnych zabawach, animacjach i tańcu. Stadionowe zmagania rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu PaT “Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, który wykonała dla nas absolwentka ZS i barcińskiego PaTportu- Olga Gwizdała. Naszych gości uroczyście powitali zastępca Burmistrza Barcina pan Hubert Łukomski oraz komisarz Szymon Witczak w Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy dokonali oficjalnego otwarcia imprezy. W tej części spotkania obecni byli również: Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Barcinie asp. Kinga Berka- Rybacka oraz asp. Zofia Wrzeszcz z Komendy Powiatowej Policji w Nakle, zastępca przewodniczącej Rady Miejskiej w Barcinie p. Paweł Ratajczak, p. Kamila Maciejewska- radna Rady Miejskiej w Barcinie, p. Marcin Ruciński- dyrektor BOSiR w Barcinie.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w zawodach na wesoło, a ponieważ trwający rok 2024 został nazwany ROKIEM POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW w konkurencjach nie mogło zabraknąć sporej dawki adrenaliny, współzawodnictwa i dozy rywalizacji. Zawodnicy wzięli udział w konkurencjach pod tajemniczymi nazwami “rzut banią”, “podaj beret!”, “wiewiórczy sus”.
Oczywiście konkurencje sprawdzały predyspozycje fizyczne, ale najważniejsza dla nas była wspólna zabawa i pozytywna energia, bo przecież ruch i śmiech uwalniają solidną porcję endorfin.
Dla zwycięzców konkurencji organizatorzy przygotowali bukiet świeżych brokułów na lepszą krzepę, zestaw smakowych herbatek dla umacniania więzów przyjaźni czy ogromną, jesienną banię.
Od 20:00 do 23:00 trwały warsztaty tematyczne dla młodzieży, a jednocześnie w MDK w Barcinie został zorganizowany panel dyskusyjny z udziałem psychologa p. Tomasza Trawińskiego pt. “Kiedyś Twoje dziecko rozwinie skrzydła, od Ciebie zależy czy będzie latać”. Wstęp na spotkanie był całkowicie bezpłatny, skierowany do rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli. Natomiast młodzież nocująca w szkole wzięła udział w następujących warsztatach:
Warsztaty taneczne przygotował p. Arkadiusz Milarski- instruktor tańca. Wiemy, że podczas warsztatów było dużo dobrej zabawy, ale i sporo pracy, której efekty mogliśmy podziwiać podczas nocnego spotkania podsumowującego. Było widać, że uczestnicy tego warsztatu zdecydowanie odnaleźli swój “wewnętrzny vibe”.
Wiele wzlotów i upadków przeżyli uczestnicy warsztatu samoobrony. Przysłowie mówi, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. I tak pan Mariusz Suliński- trener judo i samoobrony wzmacniał uczestników, by mieli jeszcze większą sprawność fizyczną i potrafili zadbać o własne bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia.
Warsztat kulinarny pod hasłem “Ukryta słodycz” poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mamliczu- p. Genowefa Grześkowiak, p. Grażyna Łysy, p. Izabela Torba, p. Halina Kachel, które przygotowały pyszne rogaliki. Wszystkie wypieki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i rozpłynęły się w ustach uczestników… Nie ma się co dziwić!
“Wyrazić siebie” to warsztat wizażu, który poprowadziła pani Magdalena Andlertrener spójnego wizerunku, stylistka/ personal shopper, kolorystka, mistrz wizażu i stylizacji oraz instruktor. Uczestnikom zdecydowanie udało się odnaleźć piękno, które ukryte jest w każdym z nas.
Przepiękne łapacze dobrych myśli wykonała młodzież w czasie warsztatów pod czujnym okiem mistrzyni rękodzieła p. Hanny Robaczewskiej, z wykształcenia polonistki, obecnie naszej bibliotekarki, a prywatnie miłośniczki sztuki wyplatania, makramy.
“Laboratorium zapachów” to tytuł warsztatu, który wraz z grupą młodych chemiczek z barcińskiego liceum poprowadziła pani Iwona Zbieranek- pozytywnie zakręcona nauczycielka chemii. Oczywiście prowadząca zadbała o maksimum bezpieczeństwa naszych uczestników i wszyscy wrócili z warsztatów cali i zdrowi.
“Ja mam głos, Ty masz głos…” śpiewali uczestnicy warsztatu wokalnego pod czujnych uchem pani Agnieszki Korzempy- wszechstronnie utalentowanej nauczycielki przedmiotów artystycznych. Efektem tego spotkania była piosenka, stworzona przez panią Agnieszkę. Usłyszeli ją goście piątkowego podsumowania warsztatów, którzy włączyli się do wspólnego wykonania.
Pani Lucyna Najsztub nasza lokalna florystka poprowadziła warsztaty florystyczne pod nazwą “Moc z natury”. Uczestnicy zgłębiali tajniki sztuki kompozycji i doskonalili umiejętności manualne. Efektem tych warsztatów były nastrojowe, jesienne stroiki i przepiękne romantyczne wianki dla panien, uczestniczek olimpiady.
Warsztaty artystyczne pod nazwą “Kolory emocji” poprowadziła mistrzyni sztuki-
p. Marta Wilk- Wierzbińska- autorka wielu wystaw i wernisaży, regionalna malarka, która o emocjach nie tylko potrafi rozmawiać, ale również uwieczniać je na płótnie. W taki sposób powstało dzieło z fluorescencyjnym latawcem, składające się z dwunastu mniejszych prac, które ozdobi hol naszej szkoły.
O zasadach bezpiecznego obchodzenia i posługiwania się bronią, regułach działania w sytuacjach trudnych i nagłych dowiedzieli się uczestnicy warsztatu łucznictwa poprowadzonego przez braci Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Panowie przygotowali także ciekawostki z życia pszczół oraz trening łuczniczy. Okazało się, że uczestnicy warsztatów mają bardzo celne oko.
Gdy już wszystkie warsztaty dobiegły końca, to do późnej nocy mieliśmy okazję integrować się, wspólnie tańczyć, śpiewać, a przede wszystkim rozmawiać do samego ranaczasami na trudne tematy… Trzeba przyznać, że nasi uczestnicy mają siłę i moc, ponieważ życie w budynku naszej szkoły tętniło do samego rana.
Sobotni poranek (28. 09. 2024 r.) uczestnicy SymPaTycznej Olimpiady rozpoczęli zdrowo i aktywnie. Po śniadaniuu, dziarskim krokiem przemieścili się do MDK, by obejrzeć spektakl teatralny w wyk. grupy “Eforia” ze Złotowa pt. “Mały”. Podczas spektaklu towarzyszyli nam wyjątkowi goście: Przewodnicząca Sejmiku Województwa KujawskoPomorskiego pani Elżbieta Piniewska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty pan Adam Wnorowski, doktor nauk humanistycznych pani Anna Łukaszewska, dyrektor KPCEN pan Robert Preuss, komisarz Małgorzata Olewińska z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, komisarz Szymon Witczak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, mł. insp. Tomasz Rybczyński- Komendant Powiatowy Policji w Żninie, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Barcinie asp. Kinga Berka- Rybacka, asp. sztab. Daniel Maciejewski z Komisariatu Policji w Barcinie, radna powiatu żnińskiego pani Lidia Kowal, kierownik referatu edukacji, spraw społecznych i promocji pani Agnieszka Antczak, pani Marlena Czerwiak- koordynator ds. uzależnień, zdrowia i profilaktyki z Urzędu Miejskiego w Barcinie, prezes stowarzyszenia SymPaTycy pani Hanna Kapelińska, wiceprezes stowarzyszenia SymPaTycy pani Joanna Masłowska, wojewódzki lider programu PaT pan Michał Łazur, przedstawiciel inowrocławskiej policji mł. asp. Michał Parzyszek, dyrektor BPMiG w Barcinie pani Renata Grabowska, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie pani Agnieszka Kaniuka, przewodnicząca UTW w Barcinie pani Zofia Jesionowska, dyrektor MDK w Barcinie pan Michał Grzechowiak oraz przewodniczące Rady Rodziców przy ZS w Barcinie pani Grażyna Ratajczak i pani Sylwia Butowt- Konieszewska.
Później mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach profilaktycznych, które poprowadzili:
● przedstawiciele KPCEN-u w Bydgoszczy- pani Milena Wiśniewska- Janowiak i pani Magdalena Chylebrant- Karolak- “Jak kryzys może otworzyć drzwi do rozwoju?”
● Komisarz Szymon Witczak, ekspert Wydziału Prewencji Komendy
Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, - “Jak zbudować w sobie odwagę?”
● p. pedagog Małgorzata Kwapisz-Brokos “Serce do serca… Jak budować trwałe relacje?”
● oraz przedstawiciele policji- starszy sierżant Adam Stawicki i starszy sierżant Jakub Mielcarek- “Ile kosztuje wulgaryzm?”
Warto podkreślić, że tematy warsztatów zainicjowała szkolna grupa profilaktyczna PaTPORT wraz z opiekunkami. Zaskoczeniem, ale i potwierdzeniem ważności tematu jest fakt, że warsztat “Serce do serca, czyli jak budować trwałe relacje” realizowany jest po raz trzeci podczas naszego przedsięwzięcia i każdorazowo chciało wziąć w nim udział ponad 50% uczestników. To ważna informacja dla opiekunów, wychowawców i nauczycieli o tym, że młodzi ludzie tęsknią za bliskością i dobrą więzią z drugim człowiekiem. Warto o tym pamiętać!
O godzinie 11:00 w sali gimnastycznej ZS w Barcinie odbyło się spotkanie podsumowujące. Zaproszeni goście oraz uczestnicy imprezy wraz z opiekunami obejrzeli krótki reportaż filmowy o tym, co działo się podczas 4. edycji SymPaTycznej Olimpiady w Barcinie. Nie zabrakło podziękowań, ważnych refleksji i zaproszeń do dalszej współpracy. To ważne, że mamy wokół siebie tylu dorosłych, którzy wspierają nasze działania profilaktyczne i tak bliska jest im idea życia wolnego od uzależnień i przemocy. Bez ich uznania dla sprawy i pomocnej dłoni, nasze działania nie miałyby sensu.
Celem imprezy było propagowanie życia radosnego, bezpiecznego, bez nałogów i przemocy. Promowaliśmy różne alternatywy na spędzanie wolnego czasu. Czasu bez telefonu i komputera. Zwracaliśmy uwagę na ogromną wartość jaką jest drugi człowiek i obcowanie z nim. Uczestnicy wyjeżdżali z Barcina zmęczeni, ale zadowoleni.
Wielu uczestnikom udało się zawiązać nowe znajomości, oby trwały jak najdłużej.
Sympatyczna Olimpiada dobiegła końca, ale barciński PaTPORT pracuje dalej, opierając swoje działania na ważnych umiejętnościach kluczowych- dobrych relacjach, wzajemnym wsparciu, wymianie doświadczeń i twórczych działaniach.
Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy włączyli się w udział i organizację SymPaTycznej Olimpiady. Wyjątkowe podziękowania dla p. Elżbiety Kubiak- Gaszyk, p. Aldony Matuszak, p. Tatiany Kępińskiej, ks. Jakuba Siutkowskiego, p. Urszuli Osuch,
p. Katarzyny Czyżewskiej, p. Ewy Wolskiej, p. Patrycji Światowy, p. Kamili Wachssmann,
p. Agnieszki Bassy, p. Weroniki Trawińskiej, p. Elżbiety Krawczyk, p. Kamili Kurz,
p. Natalii Wiese, p. Danuty Łazur, p. Pauliny Usidus, p. Marty Kotarskiej i pani Anny Róży Kowalskiej.
To dzięki Państwa zaangażowaniu i chęci młodzież mogła spędzić z nami tę wyjątkową dobę.
Opiekunki barcińskiej grupy profilaktycznej PaTPORT-
Marlena Korgul i Magdalena Forgiel